Przejdź do treści

Co to jest ukulele?

Ukulele jest to instrument wyglądem przypominający małą gitarę. Od razu uprzedzam, że osoby grające na ukulele nie lubią, jak tak się o nim mówi. 😀 Posiada tylko cztery struny, dzięki czemu bardzo łatwo nauczyć się na nim grać.

Ukulele ma dużo prostsze chwyty od gitary. Niektóre można łapać nawet jednym palcem. Popularna pchełka (ponieważ ukulele można nazwać również w ten sposób) jest idealnym instrumentem na początek muzycznej przygody zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej. Jest stworzona do próby własnych sił przed sięgnięciem po gitarę.

Skąd pochodzi Ukulele?

Najbardziej rozpowszechnionym mitem o ukulele jest to, że pochodzi z Hawajów. To nieprawda, ponieważ twórcami ukulele byli Portugalczycy, więc to tak naprawdę nasz, europejski instrument. Poniżej znajdziesz krótką historię o ukulele.

historia ukulele

Dopiero pod koniec XIX wieku, ukulele wraz z emigrantami z portugalskiej wyspy Madery trafiły na Hawajskie wyspy. I to właśnie tam ukulele bardzo szybko zyskało popularność dzięki wsparciu hawajskiego dworu.

Nazwa ukulele wzięła się połączenia dwóch hawajskich słów – „uku”, czyli pchła i „lele”, czyli skakać. Skacząca pchełka. Według popularnej opinii pochodzi ona od pierwszego popularyzatora tego instrumentu, oficera brytyjskiej armii, który słynął z niskiego wzrostu i niesamowitej zwinności.

Dlaczego Ukulele jest takie popularne?

Do obecnej popularności ukulele w dużej mierze przyczyniła się szeroko rozumiana branża rozrywkowa. Nie mam tutaj na myśli tylko zawodowych muzyków pokrojów LP, Twenty One Pilots, czy Vance Joy. Co chwilę można spotkać kogoś, kto gra na ukulele. Czy to w programach typu talent show, w filmach, czy w skeczach kabaretowych. Dzięki swojej prostocie oraz niskiej cenie ukulele jest dostępne dla każdego, a pierwsze efekty w nauce widoczne są niemal od razu!

Czy ukulele jest prostsze od gitary?

Często spotykam się z pytaniami, czy ta „mała gitarka” jest dużo prostsza w nauce od gitary. Odpowiedź jest krótka: TAK! Nie tylko dzięki temu, że ma mniej strun, ale również dzięki temu, że ma same miękkie struny. Gitara posiada struny metalowe, przez co są twarde i mogą powodować ból palców na początku nauki. Ukulele jest także o wiele mniejsze od gitary, dzięki czemu jest bardziej poręczne i mobilne. Mieści się nawet w bagażu podręcznym najpopularniejszych linii lotniczych. Pozostałe różnice między tymi dwoma instrumentami przedstawiam w osobnym wpisie „Ukulele czy Gitara? Co jest prostsze i lepsze na początek?”. Znajdziesz go pod tym linkiem: https://szkolaukulele.pl/ukulele-czy-gitara-co-jest-lepsze-i-prostsze-na-poczatek

Jakie ukulele jest dobre na start?

Najczęstszym pytaniem, jakie od Was dostaję, jest: „Jakie ukulele wybrać?”. Wybór nie jest zbyt prosty. Jeśli dopiero co zaczynasz zgłębiać temat ukulele, zapewne nie wiesz jeszcze, czym ukulele sopranowe różni się od ukulele koncertowego. Nie wiesz również, na co zwrócić uwagę podczas zakupu oprócz ceny. Póki co możesz bazować tylko na opiniach ludzi z Internetu. Uważaj, proszę, na opinie na stronach sprzedażowych, ponieważ nie zawsze pochodzą one od klientów danego sklepu. Jeśli masz pytania dotyczące konkretnego instrumentu, najlepiej poszukać opinii na stronach niezależnych, jak na przykład grupa „Polish Ukulele” (czyt. poliż ukulele) w serwisie społecznościowym Facebook. Ortega? Kala? Makala? Baton Rouge? Sopranowe? Koncertowe? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego poświęciłem tym tematom osobny wpis, w którym pokazuję, jaki instrument jest najlepszy dla początkujących. Znajdziesz pod tym linkiem: https://szkolaukulele.pl/jakie-ukulele-wybrac

Magazyn „Ukulele”

ukulele początki, jak grać na ukulele

Już teraz polecam Ci pierwszy numer mojego magazynu poświęconego ukulele. Dowiesz się z niego, czy ukulele jest pełnoprawnym instrumentem, kto na nim gra, czy ukulele ma różne rozmiary, na co zwrócić przy wyborze własnego instrumentu. Podpowiem Ci także, jakie modele warto kupić „na start”, mając budżet w wysokości 100, 200, 300 i więcej złotych. Dodatkowo pokazuję, co to znaczy, że ukulele jest sopranowe i czym różni się od ukulele koncertowego.

Kliknij i pobierz za darmo 

Jakie piosenki na ukulele dla początkujących?

Najlepszą opcją na początek jest podążanie zgodnie z planem Podstawowego Kursu Ukulele, który znajdziesz zarówno w serwisie YouTube, jak i na stronie www.beznut.com. Przeprowadzam tam przez podstawowe zagadnienia, korzystając z popularnych piosenek, które na pewno znasz! Dodatkowo polecam zajrzeć na główną stronę www.szkolaukulele.pl, czy nie czeka tam na Ciebie zaproszenie do darmowego kursu gry na ukulele.

Więcej informacji dotyczących UKULELE, znajdziesz w moich serwisach:

Serwis Bez Nutwww.beznut.com – znajdziesz tam darmowe poradniki, lekcje online i tutoriale znanych piosenek na ukulele. Do Twojej dyspozycji również tabulatury na ukulele oraz jeszcze więcej artykułów, w których uczę jak grać akordy na ukulele oraz tłumaczę jak stroić ukulele wykorzystując różne metody.
Zapraszam również do SKLEPU ONLINEwww.beznut.com/sklep – tam czekają na Ciebie opracowania, lekcje wideo, kursy online oraz akcesoria do ukulele, czy „ukulelowe” gadżety,

Szkoła ukulele

SZKOŁA UKULELEwww.szkolaukulele.pl to z kolei serwis poświęcony głównie KURSOM gry na UKULELE. Znajdziesz tu kompleksowe kursy online z wysokiej jakości lekcjami wideo.

Szkoła ukulele 1 – kurs gry dla początkujących

Szkoła ukulele 2 – kurs gry dla średniozaawansowanych

Kursy świąteczne – kolędy i melodie świąteczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.