Przejdź do treści

Ukulele kontra gitara

Każdy, kto na ukulele mówi „mała gitara”, mówi tak przez pryzmat podobieństw wizualnych. Czy są jeszcze jakieś inne podobieństwa? Jakie są różnice? Który z tych najbardziej popularnych instrumentów wybrać, ukulele czy gitarę? Co jest lepsze dla dziecka, a co dla osoby dorosłej? Który instrument jest bardziej popularny? Co wybrać na początek? Czym różni się ukulele od gitary? Zapraszam do lektury.

Poniżej wypisałem najbardziej ewidentne różnice pomiędzy ukulele a gitarą. Podtytuły oraz treść samego artykułu przygotowałem w ten sposób, aby było to porównanie ukulele do gitary.

Mniej strun

Ukulele posiada tylko 4 struny. Gitara ma ich o połowę więcej, bo aż 6! Dzięki temu, że ukulele ma cztery struny, jest o wiele łatwiej je opanować. Wiele chwytów (akordów) możemy łapać tylko jednym palcem, co w gitarze jest absolutną rzadkością. Akord F-dur na ukulele złapiemy za pomocą tylko dwóch palców — na gitarze potrzebujemy aż czterech. Dodatkowo jeden z nich musi docisnąć wszystkie struny jednocześnie, co skutecznie demotywuje do dalszej nauki. W dłoni, która szarpie struny, grają tylko cztery palce. W ukulele sprawa jest prosta, ponieważ każdy palec jest odpowiedzialny za jedną strunę. W gitarze kciuk ma trudniej, ponieważ musi operować aż trzema strunami! Mniej strun to też mniej strojenia. Mała oszczędność czasu, ale zawsze coś!

Mniej dźwięków

Niestety wraz z mniejszą liczbą strun idzie w parze mniejsza liczba dźwięków. Z drugiej strony, to właśnie brak niskich strun i niskich dźwięków, powoduje wysokie brzmienie instrumentu. Jest ono charakterystyczne dla ukulele. Na początku swojej przygody na pewno nie będziesz potrzebować dużej liczby dźwięków. Nauka gry rozpoczyna się od prostych melodii i gry akordowej. Osoby bardziej obyte w muzycznym świecie mogą odczuć ich brak podczas gry tzw. fingerstyle’u. Wyjściem z tej sytuacji jest założenie tak zwanej niskiej struny G. Dzięki niej otrzymamy kilka dodatkowych dźwięków, które mogą nas uratować podczas ćwiczenia bardziej wymagających utworów. Możesz ją zakupić na przykład tutaj: https://beznut.com/sklep/struna-do-ukulele-bez-nut.

Wszystkie struny są miękkie

W ukulele wszystkie struny wykonane są z miękkiego plastiku, tak zwanego nylonu. Nie powoduje on bólu po minucie gry, jak to jest w przypadku gitary, czy mandoliny. W gitarze klasycznej mamy dwie lub trzy struny nylonowe, a reszta jest pokryta metalową owijką. W gitarze akustycznej i elektrycznej wszystkie struny są metalowe. Najcieńsze z nich są tak naprawdę metalowymi żyłkami, które wbijają się w palce podczas grania. W ukulele, nawet tych elektroakustycznych, założone są miękkie, nylonowe struny.

Jest mniejsze

Lecisz na wakacje? Zabranie ze sobą ukulele w bezpłatnym bagażu podręcznym nie stanowi problemu. Za zabranie gitary czeka Cię spora dopłata. Dzięki małym rozmiarom ukulele zabierzesz praktycznie wszędzie. Mniejszy rozmiar to też mniejsza głośność instrumentu. Domownicy oraz sąsiedzi na pewno będą Ci wdzięczni! Zaleta mniejszych wymiarów jest również widoczna w przechowywaniu instrumentu. Nie musisz mieć wielkich statywów, czy futerałów, których nie ma gdzie trzymać. Ukulele, nawet w pokrowcu, zmieści się dosłownie do każdej szafy. Choć sam wolałbym, aby było gdzieś na wierzchu. Dzięki temu będziesz częściej po nie sięgać. Mniejszy rozmiar to również mniejsza waga. Jest to bardzo istotne nie tylko podczas podróży, ale również przy grze na stojąco.

Jest bardziej poręczne, wygodne

Mniejsze rozmiary idą w parze z mobilnością i wygodą w grze. Możemy dzięki temu ukulele złapać na wiele różnych sposobów. Gra na stojąco nie wymaga żadnych dodatkowych pasków, czy krawatów. O grze na gitarze na stojąco bez paska możemy tylko pomarzyć. Kiedy nauczysz się odpowiednio trzymać ukulele, nie będzie dla Ciebie różnicy czy grasz na siedząco, na stojąco, czy w trakcie spaceru po górach.

Jest tańsze

Dobre ukulele na lata to koszt około 300 zł. Dla gitar jest to dopiero kwota otwarcia najtańszych modeli. Droższe są również pokrowce i futerały gitarowe niż te dla ukulele. Trzeba po prostu zużyć na nie dużo więcej materiału, za który trzeba zapłacić.

Ukulele początek

Chcesz wiedzieć, jakie modele ukulele polecam do 100, 200, 300 i więcej złotych?
Zapraszam do pobrania bezpłatnego e-booka „Ukulele – początki”.
Znajdziesz go pod tym linkiem: https://www.szkolaukulele.pl/poczatek.

Szybciej nauczysz się grać

Wszystkie powyższe zalety i korzyści po stronie ukulele sprawiają, że sumaryczny czas poświęcony na opanowanie tego instrumentu w porównaniu do gitary jest kilka, a nawet kilkanaście razy krótszy! Nie wierzysz? Sprawdź na własnej skórze! 🙂

Jeśli nadal zastanawiasz się, co będzie lepsze dla Ciebie lub Twojego dziecka, polecam zapoznać się z artykułem „Ukulele czy gitara? Co jest lepsze i prostsze na początek?”. Znajdziesz go pod tym linkiem: https://szkolaukulele.pl/ukulele-czy-gitara-co-jest-lepsze-i-prostsze-na-poczatek/.

Więcej informacji dotyczących UKULELE, znajdziesz w moich serwisach:

Serwis Bez Nutwww.beznut.com – znajdziesz tam darmowe poradniki, lekcje online i tutoriale znanych piosenek na ukulele. Do Twojej dyspozycji również tabulatury na ukulele oraz jeszcze więcej artykułów, w których uczę jak grać akordy na ukulele oraz tłumaczę jak stroić ukulele wykorzystując różne metody.
Zapraszam również do SKLEPU ONLINEwww.beznut.com/sklep – tam czekają na Ciebie opracowania, lekcje wideo, kursy online oraz akcesoria do ukulele, czy „ukulelowe” gadżety,

ukulele kontra gitara
www.beznut.com

SZKOŁA UKULELEwww.szkolaukulele.pl to z kolei serwis poświęcony głównie KURSOM gry na UKULELE. Znajdziesz tu kompleksowe kursy online z wysokiej jakości lekcjami wideo.

Szkoła ukulele 1 – kurs gry dla początkujących

Szkoła ukulele 2 – kurs gry dla średniozaawansowanych

Kursy świąteczne – kolędy i melodie świąteczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.