Przejdź do treści

Ukulele czy gitara? Co jest lepsze i prostsze na początek?

Ukulele vs gitara

Na ukulele ludzie często mówią „mała gitara”. Czy to dobre określenie? Czy między ukulele a gitarą jest więcej podobieństw, czy różnic? Co jest lepsze? Co jest prostsze? Czym różnią się te instrumenty? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Od razu uprzedzam, że społeczność ukulelowa nie przepada za określeniem „mała gitara” w stosunku do ukulele. Często się śmiejemy, że gitara to „duże ukulele”, a nie na odwrót. Prawda jest taka, że oba te instrumenty należą do grupy instrumentów strunowych szarpanych. Oprócz nich znajduje się tam również bałałajka, banjo, bandżola, mandolina, lutnia, shamisen i wiele innych. Wszystkie te instrumenty zarówno swoim wyglądem, jak i sposobem gry, mogą przypominać gitarę. Jednak to tylko ukulele ma pudło w kształcie zamkniętej ósemki. Mówi się na nią również „talia osy”. Oczywiście nie każde ukulele musi mieć taki kształt, ponieważ mamy różne rodzaje ukulele. Wyjątkiem są tak zwane ananasy, które mają pudło o obłym kształcie.

Co jest prostsze, ukulele czy gitara?

Ukulele! Mógłbym tutaj zakończyć pisanie, jednak postaram się udowodnić Ci, dlaczego tak jest. Przede wszystkim ukulele ma mniej strun. Ukulele ma ich cztery, a gitara aż sześć. Dzięki temu w ukulele są o wiele prostsze chwyty. Często polegają one na dociśnięciu struny tylko jednym palcem. Na gitarze chwyty dwupalcowe są rzadkością, a o jednopalcowych można tylko pomarzyć. Kolejnym argumentem przemawiającym za ukulele są miękkie struny. Wszystkie struny w ukulele wykonane są z miękkiego plastiku, które nie powodują bólu po kwadransie gry. W gitarze klasycznej mamy tylko dwie lub trzy struny plastikowe. Reszta jest wykonana z metalu. W gitarze akustycznej i elektrycznej jest jeszcze gorzej, ponieważ tam wszystkie struny są metalowe. Ból palców niestety skutecznie odciąga nas od systematycznego ćwiczenia. Nie rzucajmy sobie więc kłód pod nogi izacznijmy od ukulele.

Co lepsze, ukulele czy gitara?

To zależy, o co konkretnie pytamy. Jeśli chodzi nam o łatwość w nauce, wygrywa ukulele. Jeśli chodzi o mobilność, dzięki swoim rozmiarom również przewagę zyskuje ukulele. Gitara ma głębsze i bardziej donośne brzmienie, które może się podobać. Bezsporne natomiast zostaje to, że w gitarze mamy do dyspozycji więcej dźwięków niż na ukulele. Wszystko dzięki dodatkowym dwóm, niskim strunom. Grać na ukulele może każdy!

Ile czasu zajmuje nauczenie się gry?

Jest to oczywiście sprawa indywidualna, jednak istnieje pewna zależność. Nie mogę dokładnie powiedzieć ile czasu zajmie Ci nauka gry na ukulele czy gitarze, jednak jestem przekonany, że ukulele opanujesz w czasie nawet 10 razy krótszym niż gitarę. Jednym z najczęściej wykorzystywanych chwytów jest „F”, który na ukulele składa się tylko z dwóch palców. Na gitarze musisz dołożyć aż cztery palce, z czego jednym trzeba docisnąć wszystkie struny jednocześnie! Jest to zmora początkujących gitarzystów. Nauczenie się gry piosenek z tym chwytem zajmuje mnóstwo czasu. Przez ten akord niejeden uczeń porzucił gitarę w kąt i zaprzyjaźnił się z ukulele. 

Czy potrafiąc grać na ukulele, łatwiej mi będzie nauczyć się grać na gitarze?

Oczywiście, że tak! Ukulele jest świetnym wstępem do gitary. Dzięki przyzwyczajeniu palców do strun, z łatwością przerzucisz się na gitarę. Nie straszne Ci będą nawet metalowe struny. Całą technikę gry dłoni szarpiącej również będziesz mógł/mogła wykorzystać w grze na gitarze. Mamy te same schematy szarpania i uderzeń. Nawet niektóre chwyty są takie same! Bez dwóch zdań, ukulele jest świetnym wstępem do nauki gry na gitarze.

Jakie są różnice między ukulele a gitarą?

Podstawowymi różnicami między tymi instrumentami są:

  • rozmiar
  • liczba strun
  • cena
  • głośność
  • brzmienie

ukulele początki, jak grać na ukulele

Wszystkie wymienione wyżej cechy zostały szerzej opisane w artykule „Ukulele kontra gitara”, który znajdziesz pod linkiem: https://szkolaukulele.pl/ukulele-kontra-gitara. Został on napisany na podstawie pierwszego numeru magazynu o ukulele, który jest do pobrania za darmo na stronie: https://szkolaukulele.pl/poczatek. Dowiesz się z niego również jaki instrument wybrać na początek swojej przygody z ukulele. Odpowiadam tam również na pytania: Czy warto grać na ukulele? Czy jest to odpowiedni instrument dla dzieci? Jakie materiały na początku wybrać do nauki? Wszystko to okraszone humorem oraz wspaniałymi ilustracjami.

Czy istnieje coś pomiędzy ukulele a gitarą?

Gitalele, guitalele

Tak, jest instrument, który nazywa się gitalele. Nazwa pochodzi od połączenia słów gitara oraz ukulele. To właśnie ten instrument powinien nazywać się małą gitarą, ponieważ ma sześć strun. Tak samo, jak gitara pełnowymiarowa. Akordy również są tutaj takie same jak w gitarze. Podobieństwem do ukulele jest tylko strój instrumentu, który powoduje, że brzmieniowo bliżej mu do ukulele. Niestety nie jest to dobry instrument na początek. Nie polecam go również jako łącznik między ukulele a gitarą. Najlepszą kolejnością opanowywania tych instrumentów jest: na początek ukulele, potem gitara i na końcu gitalele.

Gram już na gitarze. Czy ukulele jest dla mnie?

Jak najbardziej. Osoby grające na gitarze z łatwością opanują grę na ukulele. Akordy są dużo prostsze, lecz pamięć mięśniowa na początku będzie nam zapewne przeszkadzać. Jak zobaczysz w opracowaniu akord G, palce będą musiały się ułożyć w gitarowe D. Ćwicząc i korzystając z tych instrumentów naprzemiennie, z łatwością będziesz operować akordami zarówno na ukulele, jak i na gitarze. Trening czyni mistrza! Ukulele jest super uzupełnieniem Twojej gitarowej kolekcji. Nieraz wybawi Cię od dźwigania ciężkiego futerału na plecach. Przypinasz ukulele do paska i możesz pokonać z nim niejedną górską trasę!

Czy chwyty / akordy na ukulele, gitarze i pianinie są takie same?

Z definicji akordy są stałe i niezmienne. To znaczy, że akord C na gitarze odpowiada akordowi C na ukulele, pianinie i wszystkich innych instrumentach. Jednak ten sam akord będziemy chwytać w zupełnie inny sposób na każdym z wymienionych instrumentów. Zatem grając na ukulele, jak najbardziej możesz korzystać z opracowań akordowych na gitarę, czy pianino. Musisz tylko wiedzieć, jak te literki chwyta się na ukulele. Dowiesz się tego ze specjalnej planszy, na której znajdziesz aż 48 podstawowych akordów molowych, molowych z siódemkami, durowych oraz durowych z siódemkami. Znajdziesz ją na przykład tutaj: https://beznut.com/sklep/plansza-z-akordami

akordy do ukulele, ukulele akordy, ukulele chords

Więcej informacji dotyczących UKULELE, znajdziesz w moich serwisach:

Serwis Bez Nutwww.beznut.com – znajdziesz tam darmowe poradniki, lekcje online i tutoriale znanych piosenek na ukulele. Do Twojej dyspozycji również tabulatury na ukulele oraz jeszcze więcej artykułów, w których uczę jak grać akordy na ukulele oraz tłumaczę jak stroić ukulele wykorzystując różne metody.
Zapraszam również do SKLEPU ONLINEwww.beznut.com/sklep – tam czekają na Ciebie opracowania, lekcje wideo, kursy online oraz akcesoria do ukulele, czy „ukulelowe” gadżety,

Szkoła ukulele

SZKOŁA UKULELEwww.szkolaukulele.pl to z kolei serwis poświęcony głównie KURSOM gry na UKULELE. Znajdziesz tu kompleksowe kursy online z wysokiej jakości lekcjami wideo.

Szkoła ukulele 1 – kurs gry dla początkujących

Szkoła ukulele 2 – kurs gry dla średniozaawansowanych

Kursy świąteczne – kolędy i melodie świąteczne

2 komentarze do “Ukulele czy gitara? Co jest lepsze i prostsze na początek?”

  1. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do odwiedzenia w sieci – ten blog to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, gdzie każdy artykuł przynosi nowe spojrzenie na tematy, które mnie interesują, i zachęca do refleksji nad nimi, co sprawia, że codziennie wracam tu z jeszcze większym zaciekawieniem i oczekiwaniem na kolejne wpisy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *