Przejdź do treści

Jak nastroić ukulele?

Każdy, kto chociażby „grywa” na ukulele, powinien umieć je stroić. Jak to robić? Czy kupno stroika do ukulele jest konieczne? Jaki stroik wybrać? Czym się różnią? Jak stroić ukulele ze słuchu? Jakie polecam aplikacje do strojenia ukulele? Spieszę z pomocą!

Stroić każdy może, proszę się tego nie bać! Postępuj zgodnie z tym poradnikiem, a nie zerwiesz struny, nie uszkodzisz ani ukulele, ani siebie. Metod strojenia ukulele jest kilka. Wszystkie zostały wypisane poniżej. W niniejszym poradniku skupię się jednak tylko nad pierwszymi dwiema pozycjami. Są one najbardziej popularne i zarazem najprostsze dla początkujących ukistów.


Sposoby strojenia ukulele

  • Stroikiem / tunerem
  • Telefonem
  • Dostrojenie do innego instrumentu
  • Strojenie do kamertonu
  • „Na słuch”

ukulele stroik

Najprostszym sposobem na nastrojenie naszego  instrumentu jest wykorzystanie stroika — urządzenia wspomagającego strojenie. Są dwie, podstawowe kategorie stroików: te, które „słyszą” instrument oraz te, które „czują” instrument. Pierwsze z nich bazują na dźwięku zebranym przez mikrofon wbudowany w stroik, a drugie  na drganiach, które wydaje instrument podczas grania. Pierwszy typ stroika nie wymaga bezpośredniego kontaktu z instrumentem, może więc sobie swobodnie leżeć przed nami w niewielkiej odległości. Wadą tego typu jest fakt, że podczas strojenia musi być cicho. Nie może być włączona muzyka, nie można stroić w tłumie rozmawiających ludzi (np. na imprezie), czy na dworze przy wiejącym wietrze. Nie wspominam nawet o strojeniu podczas gry innych instrumentów. Niestety to właśnie tę metodę wykorzystują wszystkie aplikacje w naszych smartfonach. Jednak aplikacje, w przeciwieństwie do zewnętrznych stroików są darmowe – coś za coś.

Stroik, który potrzebuje bezpośredniego kontaktu z instrumentem, zakładamy na główkę. Dzięki temu, że urządzenie bazuje na drganiach instrumentu, podczas strojenia nie musimy się martwić, że będzie nam przeszkadzać muzyka, gwar, czy dźwięk innego instrumentu.  

Jak stroić ukulele przy pomocy stroika, tłumaczę również w tym materiale >>> Jak stroić ukulele

Podstawowy strój ukulele

Dźwięki, do którego są nastrojone poszczególne struny to: A (struna pierwsza), E (struna druga), C (struna trzecia) i G (struna czwarta). To stąd wzięły się oznaczenia porządkowe strun: A1, E2, C3, G4. Przypominam, że struny liczymy od dołu! 🙂 Warto również przypomnieć, że gdybyśmy z jakiegoś względu nastroili pierwszą strunę  np. do dźwięku C, to struna ta nazywałaby się w danym momencie C1, a nie A1.  

Jak nastroić ukulele stroikiem / tunerem?

Warto na wstępie wspomnieć, że większość stroików posiada wbudowane tryby pomagające nastroić konkretny instrument. Przechodzić między tymi trybami możemy dzięki naciskaniu (a nie przytrzymywaniu) przycisku zasilającego stroik. Zazwyczaj mamy do czynienia z takimi trybami:

  • C – Chromatic – tryb chromatyczny
  • G – Guitar – tryb gitary
  • V – Violin – tryb skrzypiec
  • B – Bass – tryb gitary basowej
  • U – Ukulele – tryb ukulele

Pierwszy tryb, tak zwany chromatyczny, „rozpoznaje” wszystkie dźwięki (C C♯ D D♯ E F F♯ G G♯ A A♯ B C – warto zaznaczyć, że stroiki korzystają z notacji amerykańskiej). Kolejne tryby rozpoznają tylko i wyłącznie te dźwięki, które są potrzebne do właściwego nastrojenia danego instrumentu w stroju podstawowym. W przypadku ukulele będą to dźwięki A, E, C i G. Dodatkowo, podczas korzystania z trybu konkretnego instrumentu przy literkach oznaczających dźwięki, będą się pojawiać także cyfry, oznaczające numer porządkowy danej struny – A1, E2, C3 i G4. Warto również na nie zwracać uwagę, by nie okazało się, że strunę drugą nastroiliśmy np. do dźwięku C.  Nie zawsze zielony kolor podświetlenia stroika oznacza dobrze nastrojoną strunę! 
Tyle z wartych przytoczenia uwag. Przejdźmy do właściwego strojenia. Podążaj według poniższych punktów: 1. Włącz stroik poprzez przytrzymanie przycisku POWER
2. Przełącz tryb na tryb ukulele poprzez krótkie naciskanie przycisku POWER (podświetlony napis UKULELE bądź litera U)
3. Załóż stroik na główkę ukulele
4. Nastrój pierwszą strunę. Szarpnij ją i zobacz wskazanie stroika. Kiedy wyświetla się napis A,1 zobacz, po której stronie znajduje się wskazówka. Jeśli na lewo od środka – struna jest za nisko, jeśli na prawo od środka – struna jest za wysoko. Twoim zadaniem jest takie ustawienie, żeby wskazówka znalazła się na środku – wtedy stroik podświetli się na zielono, oznajmiając Ci, że struna jest dobrze nastrojona. (Uwaga! Jeśli nie wiesz którym kluczem kręcić, podążaj wzdłuż strojonej struny do odpowiedniego klucza. Kiedy nie wiesz, w którą stronę kręcić – przekręć w dowolną i po ponownym szarpnięciu struny zobacz co się pojawia na stroiku. Metodą prób i błędów dojdziesz do tego, jak kręcić.) Jeśli jednak stroik nie pokazuje Ci struny A1, lecz jakąś inną, przejdź na wszelki wypadek na tryb chromatyczny, sprawdź jeszcze raz dźwięk, który wskazuje stroik, a następnie sprawdź na rozkładzie dźwięków, jak kręcić kluczem i jakie dźwięki po drodze mijać. Po dojściu do prawidłowego dźwięku wróć do trybu ukulele.
5. Analogicznie do punktu czwartego nastrój strunę drugą (E2), trzecią (C3) i czwartą (G4). 6.Gratulacje! Teraz możesz wyłączyć stroik i cieszyć się dobrze nastrojonym ukulele!  

Jak nastroić ukulele telefonem?

strojenie ukulele

Teraz zajmiemy się strojeniem za pomocą aplikacji w smartfonie. Jest ich od groma! Wszystkie te aplikacje działają na tej samej zasadzie. Za pomocą mikrofonu wbudowanego w telefon aplikacja „słyszy” ukulele i pokazuje nam czy jest dobrze nastrojone. Robi to na różne sposoby, graficznie (np. za pomocą skali, która obraca się wraz z przekręceniem klucza, albo pineski, którą musimy zbliżyć ku środkowi) albo komunikatem tekstowym (np. Tune UP / Tune Down). Samo strojenie niczym nie różni się od strojenia za pomocą stroika. Dążymy do tego, aby telefon zaświecił zielonym kolorem i pokazał kolejno A1, E2, C3 i G4. Warto pamiętać o tym, że struny liczymy od dołu! Jeżeli kręcąc kluczem na aplikacji, nic się nie dzieje, na 99% kręcisz kluczem nie tej struny, którą aktualnie szarpiesz.

Jak stroić ukulele przy pomocy smartfonu, tłumaczę również w tym filmie >>> Jak stroić ukulele za pomocą smartfonu

Mam nadzieję, że pomogłem. 🙂

Więcej informacji dotyczących UKULELE, znajdziesz w moich serwisach:

Serwis Bez Nutwww.beznut.com – znajdziesz tam darmowe poradniki, lekcje online i tutoriale znanych piosenek na ukulele. Do Twojej dyspozycji również tabulatury na ukulele oraz jeszcze więcej artykułów, w których uczę jak grać akordy na ukulele oraz tłumaczę jak stroić ukulele wykorzystując różne metody.
Zapraszam również do SKLEPU ONLINEwww.beznut.com/sklep – tam czekają na Ciebie opracowania, lekcje wideo, kursy online oraz akcesoria do ukulele, czy „ukulelowe” gadżety,

Szkoła ukulele

SZKOŁA UKULELEwww.szkolaukulele.pl to z kolei serwis poświęcony głównie KURSOM gry na UKULELE. Znajdziesz tu kompleksowe kursy online z wysokiej jakości lekcjami wideo.

Szkoła ukulele 1 – kurs gry dla początkujących

Szkoła ukulele 2 – kurs gry dla średniozaawansowanych

Kursy świąteczne – kolędy i melodie świąteczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.