Przejdź do treści

Jakie ukulele wybrać?

Stając przed wyborem swojego pierwszego ukulele, musimy posiąść komplet informacji na jego temat. Co to znaczy, że ukulele jest koncertowe? Gdzie kupić swoje pierwsze ukulele? Wybrać plastikowe, drewniane, czy to ze sklejki? Czy warto kupować ukulele leworęczne? W tym artykule znajduje się cała wiedza, którą potrzebujesz przy wyborze swojego pierwszego ukulele.

Rodzaje ukulele.

Najbardziej podstawowe cechy ukulele to rozmiar, kształt, cena oraz materiał, z jakiego zostało wykonane. Każda z nich jest bardzo ważna przy wyborze swojego ukulele na początek. Najmniej ważną rzeczą przy zakupie instrumentu jest jego wygląd. Opowiem o nim na samym końcu tego artykułu. Zaczniemy od omówienia rozmiaru, bo rozmiar ma znaczenie!

Rozmiar ukulele.

Każdy rozmiar ukulele ma swoją nazwę. To właśnie wielkość instrumentu decyduje o tym, czy ukulele jest sopranowe, koncertowe, czy tenorowe. Wymienię teraz wszystkie rozmiary ukulele od najmniejszego na największego:

  • ukulele sopranissimo
  • ukulele sopranino
  • ukulele sopranowe
  • ukulele koncertowe
  • ukulele tenorowe
  • ukulele barytonowe
  • ukulele basowe
  • ukulele kontrabasowe

Oczywiście im większe rozmiary instrumentu, tym większe pudło rezonansowe. A im większe pudło rezonansowe, tym bardziej donośne (głośniejsze) brzmienie instrumentu. Dodatkowo wraz ze zwiększeniem rozmiaru ukulele zwiększa się wysokość barwy instrumentu. Oznacza to, że ukulele sopranissimo będzie wydawać bardzo wysokie, dla niektórych wręcz piskliwe dźwięki. Natomiast ukulele barytonowe będzie wydawać dźwięki bardzo niskie. Dlatego też ukulele basowe jest największym rodzajem ukulele.

Każdy z wyżej wymienionych wielkości ukulele zostało opisane w artykule „Jaki rozmiar ukulele wybrać?”. Znajdziesz go pod tym linkiem: https://www.szkolaukulele.pl/jaki-rozmiar-ukulele-wybrac. Z jego podsumowania wynika, że najbardziej uniwersalnym rozmiarem ukulele jest rozmiar koncertowy. Aby dowiedzieć się dlaczego, zapraszam do lektury.

Rozmiar ukulele

Materiał, z którego wykonane jest ukulele.

Ukulele można wykonać z przeróżnych materiałów. Widziałem nawet próbę budowy tego instrumentu z papieru. Wszystko szło dobrze do czasu, kiedy trzeba było nawinąć struny. Papierowe uku złamało się wtedy w pół. Najczęściej wybieranymi materiałami do produkcji są jednak:

  • lite drewno
  • sklejka
  • tworzywo sztuczne

Czasami producenci tworzą tak zwane hybrydy, czyli instrumenty wykonane z dwóch różnych rodzajów materiałów. Zazwyczaj jest to połączenie tworzywa sztucznego ze sklejką. Czy jest to dobry wybór? Zdania są podzielone. Omawianie zacznijmy od ukulele z tworzyw sztucznych.

Plastikowe ukulele — czy to dobry wybór?

ukulele plastikowe

Producenci instrumentów z tworzyw sztucznych chwalą się w swoich folderach, że ich instrumenty są najbardziej wytrzymałe. To prawda, lecz dlaczego mamy z góry zakładać, że nasze uku będzie spadać z wysokości? Przecież nie będziemy nim rzucać, więc nie musimy mieć pancernego instrumentu. Kolejną zaletą według producentów jest to, że plastikowe ukulele jest wodoodporne. To również prawda, jednak nie wiem jak Ty, ale ja jeszcze nigdy w życiu nie grałem na ukulele pod prysznicem. 🙂 Kilka kropel deszczu, czy nawet przypadkowe zalanie herbatą, nie zaszkodzi również instrumentowi z litego drewna, czy ze sklejki. Niestety poza powyższymi, trochę naciąganymi plusami, ukulele z tworzywa sztucznego ma wiele minusów. Jest nim przede wszystkim głuchy dźwięk, jaki wydają te instrumenty. Nieporównywalnie lepsze brzmienie mają instrumenty ze sklejki. Do tych z litego drewna nawet nie ma co porównywać.

Ukulele z litego drewna — czy warto przepłacać?

ukulele drewniane

Instrumenty z litego drewna są dużo droższe od tych ze sklejki. W przypadku większych instrumentów, które automatycznie mają większe pudło rezonansowe, różnica w brzmieniu jest słyszalna. Ukulele to mały instrument. Różnica w brzmieniu pomiędzy ukulele z litego drewna a tymi wykonanymi ze sklejki będzie niewielka. Czy warto zatem dołożyć do ukulele z litego drewna? W mojej ocenie nie, a na pewno nie w przypadku swojego pierwszego ukulele. Za relatywnie dużo pieniędzy otrzymujemy bardzo małą różnicę w brzmieniu. Współczynnik ceny do różnicy w brzmieniu jest zatem ogromy. Ukulele z litego drewna można zakupić, kiedy potrafimy już grać i chcemy mieć uku „z górnej półki”.

Ukulele ze sklejki — najlepszy wybór?

ukulele ze sklejki

Zdecydowanie tak. Mamy tutaj najlepszy stosunek ceny do jakości, dobre, głębokie i przede wszystkim naturalne brzmienie. Instrumenty ze sklejki nie są tak wytrzymałe, jak plastikowe, lecz nie oznacza to, że musimy obchodzić się z nim, jak z jajkiem. Po prostu nie można nimi rzucać. 🙂 Dla osób, które chciałyby się wyróżniać swoim ukulele, polecam poszukanie ukulele z wypalanymi wzorami, czy tatuażami. Można również zastanowić się nad kolorowym ukulele ze sklejki. Przykłady takich instrumentów znajdziesz w pierwszym numerze magazynie o ukulele. Pobierzesz go za darmo pod tym linkiem: https://www.szkolaukulele.pl/poczatek.

Ukulele hybrydowe.

ukulele hybrydowe

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie ukulele, które wykonane jest z dwóch różnych materiałów. Zazwyczaj zestawiają ze sobą sklejkę, z której wykonana jest wierzchnia płyta instrumentu oraz tworzywo sztuczne, z którego wykonane są boki i tył ukulele. Jest to dość dobre rozwiązanie, ponieważ złączone zostały niejako zalety sklejki (dobre brzmienie) oraz plastiku (wytrzymałość). Nie wszystkim jednak będzie odpowiadać kształt tego ukulele. Zazwyczaj tylna jego część nie ma ostrych krawędzi, jest obła. Przez to często początkujący ukiści skarżą się, że ukulele im się ślizga, dosłownie ucieka podczas grania. W takim wypadku z pomocą przychodzą specjalne paski, tak zwane krawaty, które zakłada się na szyję i do nich przyczepia ukulele. Stabilizują one instrument i uwalniają nas od jego ciągłego podtrzymywania. Do kupienia na przykład tutaj: https://beznut.com/sklep/pasek-do-ukulele

Smart Ukulele.

smart ukulele

Od pewnego czasu mamy na rynku nowy rodzaj ukulele — ukulele inteligentne. Posiadają one wbudowaną elektronikę, która ułatwia naukę. Na przykład podświetlają nam się miejsca na gryfie, gdzie mamy dołożyć palce, aby chwycić dany akord. Każdy taki instrument posiada dedykowaną aplikację, która prócz w nauce, pomoże również w nastrojeniu instrumentu. Urządzenie zachwyca swoją „inteligencją”, jednak brzmieniem niestety już nie. Zazwyczaj te gadżety wykonane są z plastiku, który jak już wiemy, nie gwarantuje głębokiego i naturalnego brzmienia. Zamiast plastikowego ukulele z aplikacją, zdecydowanie lepszym połączeniem będzie ukulele ze sklejki oraz kurs gry na ukulele — Szkoła Ukulele 1.

Kształt ukulele — czy to ważne?

ukulele ananas

Dla wprawionych ukistów kształt ukulele nie robi specjalnej różnicy. Dla osób początkujących jednak będzie to miało duże znaczenie. Ukulele o obłych kształtach, tak zwany ananas, może nam uciekać, ześlizgiwać się podczas gry. Na początku naszej przygody o wiele trudniej będzie nam panować nad ananasem niż nad ukulele o standardowym kształcie.

 Jestem leworęczny, czy muszę mieć specjalne ukulele?

ukulele dla leworęcznych

To wszystko zależy od Ciebie. Większość instrumentów leworęcznych to te same instrumenty co dla praworęcznych, lecz z przełożonymi strunami. Taki manewr jesteś w stanie wykonać samodzielnie, więc czy jest sens przepłacać? Z drugiej strony, jeśli nigdy nie miałaś/miałeś ukulele w rękach, warto najpierw przekonać się którą ręką wygodniej Ci będzie chwytać, a którą uderzać. Proponuję zatem zakup symetrycznego ukulele dla osób praworęcznych i ewentualną późniejszą przekładkę strun. Co to znaczy, że ukulele jest symetryczne? To znaczy, że nie ma wcięcia (więc ukulele elektroakustyczne z cutaway’em odpada) i nie posiada jakichś laserowych zdobień, jak np. Ortega RU5.

Uniwersalne ukulele dla każdego.

Gdybym miał polecić ukulele na początek osobie, o której nic nie wiem, wybrałbym ukulele koncertowe ze sklejki. Poradzi sobie z nim zarówno szczupły nastolatek, jak i postawny dorosły. Nie za duże, nie za małe. Zdarza się, że osoby, które zdecydowały się na ukulele sopranowe, stwierdzają, że jest ono za małe. Jeszcze nigdy natomiast nie słyszałem, żeby osoba, która kupiła ukulele koncertowe, skarżyła się, że jest za duże. 

Gdzie kupić ukulele?

Nie ma co kombinować. Jeśli upatrzysz już sobie konkretny model, który chcesz zakupić, kupuj tam, gdzie najtaniej. Nie bój się kupować ukulele przez Internet. Obecnie wszystkie sklepy mają obsługę klienta na bardzo wysokim poziomie, więc nawet gdyby coś się stało z Twoim instrumentem podczas dostawy, z dużym prawdopodobieństwem już na drugi dzień dostaniesz nowy egzemplarz. Serdecznie polecam typowo ukulelowe sklepy, w których właściciele osobiście sprawdzają każdy instrument przed wysyłką:

Przyjazne Ukulele – https://przyjazne-ukulele.pl/
Ukulele4U – https://ukulele4u.pl/
GuitarCenter – https://guitarcenter.pl/
Kytary – https://www.kytary.pl

ukulele początki

Jeśli chcesz wiedzieć jakie konkretne modele polecam do 100, 200, 300 i więcej złotych, zapraszam do pobrania za darmo mojego poradnika „Ukulele – początki”. Znajdziesz go pod tym linkiem: https://www.szkolaukulele.pl/poczatek.

Więcej informacji dotyczących UKULELE, znajdziesz w moich serwisach:

Serwis Bez Nutwww.beznut.com – znajdziesz tam darmowe poradniki, lekcje online i tutoriale znanych piosenek na ukulele. Do Twojej dyspozycji również tabulatury na ukulele oraz jeszcze więcej artykułów, w których uczę jak grać akordy na ukulele oraz tłumaczę jak stroić ukulele wykorzystując różne metody.
Zapraszam również do SKLEPU ONLINEwww.beznut.com/sklep – tam czekają na Ciebie opracowania, lekcje wideo, kursy online oraz akcesoria do ukulele, czy „ukulelowe” gadżety,

Szkoła ukulele

SZKOŁA UKULELEwww.szkolaukulele.pl to z kolei serwis poświęcony głównie KURSOM gry na UKULELE. Znajdziesz tu kompleksowe kursy online z wysokiej jakości lekcjami wideo.

Szkoła ukulele 1 – kurs gry dla początkujących

Szkoła ukulele 2 – kurs gry dla średniozaawansowanych

Kursy świąteczne – kolędy i melodie świąteczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *