Przejdź do treści

Jaki rozmiar ukulele wybrać?

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, musimy wiedzieć, jaki mamy wybór. Czy wiesz, jakie są rodzaje ukulele? Co różni jeden model od drugiego? Lepsze mniejsze czy większe? W tym artykule znajduje się cała wiedza, którą potrzebujesz przy wyborze rozmiaru swojego pierwszego ukulele.

Rodzaje ukulele

Najbardziej podstawowe cechy ukulele to rozmiar, kształt, cena oraz materiał, z jakiego zostało wykonane. Każda z nich jest bardzo ważna przy wyborze swojego ukulele na początek. Najważniejszą cechą przy wyborze jest rozmiar, bo przecież rozmiar ma znaczenie! 🙂

Rozmiary ukulele

Każdy rozmiar ukulele ma swoją nazwę. To właśnie wielkość instrumentu decyduje o tym, czy ukulele jest sopranowe, koncertowe, czy tenorowe. Wymienię teraz wszystkie rozmiary ukulele od najmniejszego na największego:

  • sopranissimo
  • sopranino
  • sopran
  • koncert
  • tenor
  • baryton
  • bass
  • kontrabas

Omówmy pokrótce każdy z wyżej wymienionych rozmiarów ukulele. Przy każdym rodzaju podam w centymetrach jego orientacyjną długość całkowitą, a także długość jego skali. Skalą określa się odległość pomiędzy siodełkiem a mostkiem. Są to plastikowe elementy ukulele, na których opierają się struny. Zazwyczaj są w jasnych kolorach, białym lub kremowym.

Rozmiary ukulele
Rozmiary ukulele

Oczywiście im większe rozmiary instrumentu, tym większe pudło rezonansowe. A im większe pudło rezonansowe, tym bardziej donośne (głośniejsze) brzmienie instrumentu. Dodatkowo wraz ze zwiększeniem rozmiaru ukulele zwiększa się wysokość barwy instrumentu. Oznacza to, że ukulele sopranissimo będzie wydawać bardzo wysokie, dla niektórych wręcz piskliwe dźwięki. Natomiast ukulele barytonowe będzie wydawać dźwięki bardzo niskie. Dlatego też ukulele basowe jest największym rodzajem ukulele.

Ukulele Sopranissimo

ukulele sopranissimo

Najmniejszy z możliwych rozmiarów ukulele. Jego całkowita długość to zaledwie 40 cm. Skala ma długość około 27 cm. Instrument dla wprawionych ukistów, niepolecany dla początkujących

Ukulele Sopranino

ukulele sopranino

Drugie w kolejce, choć nadal bardzo małe ukulele. Jego długość całkowita to około 45 cm. Długość skali to około 30 cm. Instrument polecany na początek dla dzieci w wieku 4-7 lat. Nie jest to odpowiedni instrument dla początkujących starszych dzieci ani tym bardziej dla dorosłych.

Ukulele Sopranowe

ukulele sopran

Najbardziej popularny rozmiar ukulele na świecie. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to ten pierwotny rozmiar. Zaletą ukulele w tym rozmiarze jest dość duży zasięg. Z łatwością złapiemy jednocześnie drugi i siódmy próg. W przypadku większych ukulele nie jest takie proste. Dodatkowym plusem jest duża mobilność instrumentu. Jest to ostatni rozmiar, który mieści się w bagażu podręcznym najpopularniejszych linii lotniczych. Posiada zazwyczaj od 12 do 15 progów. Cały instrument mierzy około 55 cm, a jego skala ma około 34 cm. Charakteryzuje się delikatnym, wysokim, ciepłym brzmieniem.

Ukulele Koncertowe

ukulele koncertowe

Drugie, po ukulele sopranowym, najbardziej rozpowszechnione ukulele. Od razu uprzedzam, że nazwa „koncertowe” nie oznacza, że to ukulele jest jakieś super, ekstra i można grać na nim tylko na scenie. „Koncertowość” w tym wypadku oznacza konkretny rozmiar. Długość całkowita to około 62 cm, a jego skala ma długość około 38 centymetrów. Poza tym ukulele koncertowe cechuje bardziej donośny dźwięk oraz większa liczba progów, porównując do ukulele sopranowego. Posiada ich, w zależności od modelu, od 15 do 18. Według mnie jest to idealny rozmiar ukulele na prezent. Poradzi sobie z nim zarówno szczupły nastolatek, jak i postawny dorosły.

Ukulele Tenorowe

ukulele tenorowe

Kupno ukulele w rozmiarze tenorowym polecam rozważyć osobom, które grają już na innym instrumencie strunowym szarpanym. Cały instrument ma około 66 cm długości, a jego skala to około 43 cm. W ukulele tenorowym mamy od 17 do aż 19 progów. Dzięki temu możemy wydobyć z niego o wiele więcej różnych dźwięków niż w mniejszych ukulele.

Ukulele Barytonowe

ukulele barytonowe

Największe z tych normalnych, niebasowych ukulele. Zazwyczaj z jedną metalową struną, która powoduje jego bardzo niskie brzmienie. Z tego powodu stosuje się często inny strój niż w przypadku pozostałych ukulele. (DGBE zamiast standardowego GCEA). O strojeniu poczytasz również w artykule Jak nastroić ukulele? Znajdziesz go pod tym linkiem: https://www.szkolaukulele.pl/jak-nastroic-ukulele. Jego długość całkowita to około 77 cm, a długość skali to około 51 cm. Posiada od 18 do 20 progów.

Ukulele Basowe i Kontrabasowe

ukulele basowe, ukulele kontrabasowe

Są to bardzo specyficzne rodzaje ukulele, których nawet nie brałbym pod uwagę przy wyborze ukulele na początek. Ukulele basowe to tak naprawdę połączenie konstrukcji ukulele z funkcją gitary basowej. Posiada grube struny, które umożliwiają grę ze strojem odpowiadającym właśnie gitarze basowej. Jego długość całkowita jest porównywalna do ukulele barytonowego, jednak skala jest odrobinę dłuższa. Ukulele kontrabasowe jest jeszcze większym instrumentem. Jego długość całkowita to około 80 cm, a skala to około 53 cm.

Podsumowanie

Gdybym miał polecić jakiś rozmiar ukulele wybrać w ciemno, wybrałbym ukulele koncertowe. Często spotykam się z głosami moich kursantów, że ukulele sopranowe okazało się dla nich za małe. Dla swojej wygody musieli kupić drugie ukulele w rozmiarze koncertowym. Nie spotykam się natomiast z opiniami, że ukulele koncertowe jest dla kogoś za duże na początek. Oczywiście mam na myśli młodzież i osoby dorosłe. Najlepsze ukulele dla dziecka to moim zdaniem, ukulele sopranowe. Jeśli grasz już na jakimś instrumencie strunowym szarpanym, polecam rozważyć zakup większego ukulele, na przykład tenorowego.

Więcej podobnych informacji znajdziesz w moim opracowaniu Ukulele – początki, które możesz za darmo pobrać tu: >>>POBIERAM<<<

Ukulele początek


Więcej informacji dotyczących UKULELE, znajdziesz w moich serwisach:

Serwis Bez Nutwww.beznut.com – znajdziesz tam darmowe poradniki, lekcje online i tutoriale znanych piosenek na ukulele. Do Twojej dyspozycji również tabulatury na ukulele oraz jeszcze więcej artykułów, w których uczę jak grać akordy na ukulele oraz tłumaczę jak stroić ukulele wykorzystując różne metody.
Zapraszam również do SKLEPU ONLINEwww.beznut.com/sklep – tam czekają na Ciebie opracowania, lekcje wideo, kursy online oraz akcesoria do ukulele, czy „ukulelowe” gadżety,

Szkoła ukulele

SZKOŁA UKULELEwww.szkolaukulele.pl to z kolei serwis poświęcony głównie KURSOM gry na UKULELE. Znajdziesz tu kompleksowe kursy online z wysokiej jakości lekcjami wideo.

Szkoła ukulele 1 – kurs gry dla początkujących

Szkoła ukulele 2 – kurs gry dla średniozaawansowanych

Kursy świąteczne – kolędy i melodie świąteczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.